Sposoby na szybką pobudkę

dreamstimefree_50702Ludzie podobno dzielą się na skowronki i sowy. O ile ci pierwsi nie mają kłopotów z porannym wstawaniem, o tyle w przypadku tych drugich może to stanowić nie lada problem i poważnie komplikować różne – zwłaszcza poranne – plany życiowe. Jakie są zatem najlepsze sposoby na szybką pobudkę? Cóż, w przypadku konieczności wstania na ósmą do pracy sowa musi położyć się wcześniej spać. Choćby roznosiła ją energia i miała wielką chęć na przesiadywanie do późnych godzin nocnych, musi mieć świadomość, że im później się położy, tym trudniej będzie jej wstać skoro świt. Większość osób, aby poczuć się wypoczętymi, potrzebuje siedem godzin snu. Dlatego też kluczem do sprawnej pobudki jest po prostu porządne wyspanie się.
No dobrze, a jeśli jednak nie udało się nam przespać tych podręcznikowych siedmiu godzin, to co wtedy? Czy musimy przez cały ranek czuć się zmęczeni i ociężali? Niekoniecznie.
Sprawę ułatwi wykonanie – jeszcze w łóżku – kilku prostych ćwiczeń rozciągających. Od razu nabierzemy ochoty na powitanie nowego dnia. Zaraz po wstaniu skutecznie pobudzi nas natomiast porządny prysznic. Dosłownie kilka minut spędzonych pod strumieniem niezbyt gorącej wody potrafi zdziałać cuda i szybko nabierzemy energii do działania. Dobrze jest użyć też żelu pod prysznic o jakimś pobudzającym, na przykład cytrusowym zapachu, który dodatkowo nas orzeźwi.
Przed wyjściem z domu dobrze jest zjeść cokolwiek, choćby kilka łyżeczek jogurtu naturalnego lub banan. W ten sposób pobudzimy nasz metabolizm i dodamy sobie sił na wykonywanie dalszych czynności. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez kawy lub herbaty. Nie jest to najzdrowsze rozwiązanie, gdyż kofeina i teina, dostarczane do pustego żołądka, mogą go podrażnić. Poza tym podnoszą ciśnienie we krwi, więc ich dalekosiężny skutek jest raczej negatywny dla zdrowia. Dlatego też warto pomyśleć o zamianie tych napojów na szklankę ciepłej wody z cytryną i ewentualnie łyżeczką miodu i imbirem. Powstanie w ten sposób pyszny i zdrowy napój, który zadziała rozgrzewająco i pobudzająco, a dodatkowo zabezpieczy nas przed ewentualną infekcją.