Co się dzieje z organizmem, gdy śpisz zbyt krótko

a frustrated tired man hides her head in her pillow

a frustrated tired man hides her head in her pillow

Sen, podobnie jak oddychanie i jedzenie to czynność, którą wykonujemy naturalnie i jest niezbędny do życia. Zbyt mała liczba przespanych godzin może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, poczynając od obniżenia nastroju i zdolności poznawczych, aż po choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Według naukowców konsekwencją cywilizacyjnego rozwoju jest utrata umiejętności spania zgodnego z naturalnym rytmem. W efekcie często się zdarza, że nie udaje nam się zregenerować w nocy naszych sił tak, jak powinniśmy.
Co się zatem dzieje z organizmem, gdy śpisz zbyt krótko? Przede wszystkim znacznie osłabia się praca mózgu. Wprawdzie mózg pracuje również w nocy, ale podczas snu znacznie zmniejsza swoją aktywność, dzięki czemu również odpoczywa. Ten odpoczynek jest mu niezwykle potrzebny do właściwej pracy w ciągu dnia, w przeciwnym razie nie jest w stanie w pełni korzystać ze swoich możliwości. Stąd pojawiające się kłopoty z pamięcią i koncentracją.
Zbyt krótkie spanie powoduje również zaburzenia w przetwarzaniu przez nasz organizm glukozy. W konsekwencji osoby, które się nie wysypiają, są znacznie bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę. Eksperci twierdzą też, że częściej zapadają na raka piersi i prostaty.
Jeśli śpimy mniej niż 5-6 godzin istnieje wielka szansa, że zafundujemy sobie problemy z układem krążenia. Wynika to z prostego faktu, że gdy nie śpimy, nasze serce bije szybciej, więc nie otrzymuje wystarczającej ilości godzin do regeneracji. Zwiększa się ciśnienie krwi, a wystąpienie tej przypadłości pociąga za sobą poważne konsekwencje.
Skutkiem permanentnego niewysypiania się jest również występowanie nadwagi. Według przeprowadzonych badań osoby, które śpią za mało, przyjmują dziennie o 300 kalorii więcej niż ci, którzy przesypiają przepisowe 7 godzin. I na ogół nie jest to zdrowe jedzenie.
Osoby dorosłe powinny spać od 6 do 8 godzin. Zdaniem naukowców, sen krótszy niż 5 i dłuższy niż 9 godzin jest równie szkodliwy dla naszego organizmu.