Jakie choroby wywołuje stres

Frustrated businessman shouting at laptop

Frustrated businessman shouting at laptop

Stres to reakcja naszego organizmu na zachwianie równowagi wewnętrznej na skutek czynników fizycznych lub psychologicznych. Skłonność do stresu odziedziczyliśmy w procesie ewolucji jako naturalny mechanizm obronny przed rozmaitymi zagrożeniami z zewnątrz. W dalekiej przeszłości reakcją na stres u człowieka było podjęcie walki lub natychmiastowa ucieczka, czyli krótki i natychmiastowy odzew na konkretne zdarzenie, odbywające się w danym momencie. U człowieka współczesnego wygląda to nieco inaczej. Stres może mieć charakter przewlekły, a organizm poddany zbyt długo efektom jego działania, doznaje poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli chodzi o natychmiastowe objawy, występujące na skutek pojawienia się sytuacji stresowej, to najczęściej są to: przyspieszony oddech i bicie serca, nasilona potliwość, drżenie rąk, ból głowy, uczucie gorąca, drażliwość, bezsenność i uczucie lęku. Każdy z tych objawów może stanowić jednorazowo występujące zjawisko, jak również stanowić zapowiedź poważnej choroby.
Długotrwały stres wpływa na stężenie poziomu hormonów kortyzolu i adrenaliny w naszym organizmie, co skutkuje nadciśnieniem tętniczym. To ostatnie z kolei jest najczęstszą przyczyną występowania chorób sercowo – naczyniowych na świecie. Stres sprzyja także podwyższeniu cholesterolu we krwi, jak również przyczynia się do zaburzeń gospodarki lipidowej organizmu.
Pozostawanie pod wpływem długotrwałego stresu sprzyja również rozwojowi chorób psychicznych. Oprócz stanów lękowych i nerwic, może dać początek poważniejszym chorobom, takim jak depresja czy schizofrenia. Wiadomo również, że reakcja stresowa jest pożywką dla schorzeń mających podłoże autoimmunologiczne, takich jak choroby Hashimoto, Gravesa-Basedowa, czy cukrzyca typu 1. Nie bez wpływu pozostaje także na nasz układ pokarmowy, powodując wrzody żołądka i dwunastnicy, lub zapalenie jelita grubego. Klasycznym objawem stresu jest też występowanie biegunki, jak również zaburzenia w procesach odżywiania się i trawienia, czyli gwałtowne chudnięcie lub przybieranie na wadze.