Budapeszt – miasto z ukrytym pięknem

Budapeszt jest miastem, które, jak wiele innych europejskich stolic, zostało zapomniane przez historię. Niegdyś jeden z ważniejszych ośrodków sztuki i kultury Austro-Węgier, aktualnie stolica Węgier, licząca około 1,8 mln ludności. Miasto jest pięknie położone nad Dunajem. To metropolia mostów, które mogą stanowić jedną z głównych atrakcji. Jak dotrzeć do Budapesztu i co czeka nas na miejscu?

Dojazd do Budapesztu

Dojazd do Budapesztu nie jest mocno kłopotliwy. Należy jednak uzbroić się w dwa oręża – pieniądze lub czas. W przypadku pierwszego z nich, z powodzeniem możemy skorzystać z niskobudżetowych linii lotniczych, jednak w porównaniu do lotów do innych europejskich stolic – cena nie jest aż tak korzystna. Innym rozwiązaniem jest pociąg, którego trasa rozpoczyna się w Warszawie, wiedzie przez Kraków i Katowice. Cena nie jest aż tak wygórowana, jednak musimy liczyć się z czasem podróży trwającym około 11-12 godzin. Podobny czas zajmie nam trasa przejechana autobusem. Autokarowe wycieczka do Budapesztu swój bieg rozpoczynają w wielu polskich miastach, oferta jest bardzo szeroka i co cieszy – nie droga.

Atrakcje w Budapeszcie

Budapeszt posiada wiele atrakcji, które rozmieszczone są niemal na całym terenie miasta. Dlatego też warto korzystać z miejskich środków transportu. Miasto posiada wiekową historię metra – pierwsze inwestycje wykonano już w 1894 roku. Wśród obiektów, które trzeba zobaczyć, znajduje się piękny budynek parlamentu, szczególnie efektowny nocą dzięki udanym iluminacjom. Ponadto koniecznie należy zwiedzić Bazylikę św. Stefana, operę, liczne wspominane już mosty oraz starą, drugą stronę miasta – Budę. Tam znajdziemy Kościół św. Mateusza oraz Pałac Królewski. Podczas dłuższego pobytu można skorzystać z miejsc rekreacyjnych – Gellert SPA czy wyspy św. Małgorzaty. Te miejsca dobrze oddają wielkość i przepych miasta za czasów Austro-Węgier.

Budapeszt to miejsce, którego prawdziwą duszę odkrywają tylko nieliczni. Wymaga to trochę czasu, cierpliwości i indywidualnego spojrzenia na miasto. Mimo wszystko – warto tam pojechać chociaż na kilka dni.